Jeśli marzy nam się pierwsze auto, to z pewnością dopiero po zdanym pozytywnie egzaminie na prawo jazdy. Jako, że nigdy wcześniej nie jeździliśmy samochodem, to wybór pierwszego samochodu nie jest łatwą sprawąm, ale z pewnością jest bardzo ważny. Bardzo często przy kupnie pierwszego auta kierujemy się emocjami, przez co tak naprawdę nietrudno o pomyłkę, która w przyszłości może sprawić, że zakup auta skończy się dla nas sporą strata finansową.

Wygląd auta najważniejszy?

Można przyznać, że młody kierowca niemal zawsze wybiera pierwszy samochód oczami – samochód dla niego musi być przede wszystkim estetyczny. Oczwiście nie jest to najważniejsze, dlatego przy pierwszym kupnie auta najlepiej zabrać ze sobą osobę doświadczoną. Zbaczając na koszty utrzymania pojazdu i cenę paliwa, to w tych czasach warto wybrać nieco tańsze, używane auto.

Zakup pierwszego auta – przede wszystkim ustalmy budżet

Młody kierowca na początku nie zdaje sobie sprawy, że koszta kupna samochodu to nie koniec opłat z nim związanych. Musi pamiętać o kosztach związanych z rejestracją pojazdu, gdzie do zapłaty jest podatek wynoszący 2% od wartości samochodu. Co więcej, gdy kupujemy auto używane, to czasem konieczna jest wizyta u mechanika. Dlatego jeśli chcesz tani samochód, to zdecyduj się na takie auto, gdzie możesz liczyć na niższe OC.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego samochodu?

Gdy zdecydujesz się na kupno auta u właściciela, to pamiętaj, że masz prawo do jazdy próbnej. Zweryfikuj wszelkiego rodzaju jakieś niedogodności, które potencjalnie często występują w tym modelu samochodu. Możesz także poprosić o sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej lub podłączyć samochód do komputera. Oprócz tego sprawdź stan lakieru i jego odcień, rysy, opony, szyby, silnik, zawieszenie oraz jego wnętrze. Upewnij się, że sprzedający posiada wszystkie dokumenty od samochodu, a w szczególności takie jak, dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Ponadto sprawdź ważność polisy OC oraz przeglądu. Pamiętaj, że umowa kupna-sprzedaży powinna być poprawnie spisana.

Jak więc widać decyzja co do wyboru pierwszego samochodu nie należy do łatwych. Chcąc kupić samochód musimy liczyć się z tym, że do zadanie wiążę się to nie tylko z przyjemnościami, ale i obowiązkami. Zaczynając swoją drogę z motoryzacją warto zapewnić sobie udane wejście, kupić dobry samochód, a nie stres i straty finansowe.

Źródło: nadrogach.pl