Włoski producent samochodów został założony w 1899 roku przez Giovanniego Agnellego. Produkuje ponad dwa miliony pojazdów rocznie, specjalizując się w samochodach osobowych. Główne rynki Fiata to Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska i Azja. Na czele firmy stoi obecnie John Elkann, bezpośredni potomek rodziny Agnellego.

Grupa Fiat składa się z kilku spółek zależnych w ramach świata motoryzacji. Należą do nich: Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Lancia, Abarth, Ferrari i Maseratti.

Historia Fiata

Fiat został założony w 1899 roku w mieście Turyn, pod nazwą Società Anonima Fabbrica Italiana Automobili di Torino, a w 1900 roku zainaugurowano działalność pierwszej fabryki. W tym roku wyprodukowano Fiata 3 ½ HP, który jako ciekawostka nie posiadał opcji biegu wstecznego.

W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku nastąpiła pierwsza dywersyfikacja Fiata w kierunku pojazdów użytkowych, silników okrętowych, tramwajów i ciężarówek.

Fiat rozpoczął również działalność za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, zakładając Fiat Automobile Co. Doprowadziło to do produkcji Fiata 1 Fiarce, który był pierwszym samochodem zbudowanym specjalnie jako taksówka i którego duża liczba egzemplarzy została wyeksportowana. W Polsce powstał słynny klasyk polskich ulic Fiat 126p.

W 2007 roku rozpoczęto produkcję modelu 500, samochodu bardzo popularnego ze względu na swój design i wielkość. Z Z bardzo zgrabną estetyką i potężną mechaniką jest jednym z najbardziej kultowych samochodów ostatnich czasów. Osiąga on moc 100 KM, a w wersji sprzedawanej przez Abartha poprawił swoje osiągi do 160 KM.

W 2009 roku Fiat podpisał ze Stanami Zjednoczonymi umowę, na mocy której w zamian za swoją technologię przejmie zarządzanie upadłym Chrysler Corporation LLC. W ten sposób powstał FCA, czyli Fiat Chrysler Automobiles. Dzięki pokrewieństwu obu firm, Fiat 500 został wprowadzony na rynek w Stanach Zjednoczonych, aby konkurować z wszechpotężnym MINI.

W szerokiej gamie opcji, jakie oferuje Fiat, znajdziemy takie samochody jak Tipo, Panda, cała gama 500 oraz najbardziej sportowy model – 124. W swojej długiej historii włoska marka flirtowała również ze światem rywalizacji, zdobywając mistrzostwa rajdowe. Powstały rajdowe wersje takich samochodów jak 124 Sport Spider z 1975 roku, Abarth z 1981 roku oraz Abarth Agrande Punto S2000. Marka zdobyła 19 mistrzostw samochodowych, 16 mistrzostw rajdowych i 3 mistrzostwa endurance.

Niepowstrzymana siła od ponad 100 lat

Do tej pory firma z Turynu przekroczyła sto lat od założenia, przy czym jej początek był stabilny, a trajektoria znacznie stabilna; przetrwała trudności, rozwinęła się i w pełni wykorzystała zasoby, którymi dysponuje.