Większa część populacji zdaje prawo jazdy, decyduje się na zakup lub wynajem określonego pojazdu, po czym wsiada i jedzie.

Nikt nie zastanawia się co znajduje się we wnętrzu danego auta wiedzą tylko o tym specjaliści od motoryzacji. Uwaga! Jednak świadomość tego, jakie podzespoły ma samochód może nam się w niektórych sytuacjach  przydać.

Układ hamulcowy

Jednym z podstawowych podzespołów, od którego zależy dużo dlatego musi być on sprawny jest układ hamulcowy. Działające hamulce to przede wszystkim bezstresowa jazda, gdyż możemy być pewni, że mamy w pełni zapewnione bezpieczeństwo.

Układ hamulcowy zbudowany jest z wszystkich podzespołów, które odpowiedzialne są za zatrzymanie pojazdu. Należy więc zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • Klocki hamulcowe – odpowiedzialne są za prawidłowe zatrzymanie się pojazdu, a ich zużycie wpływa negatywnie na drogę hamowania.
  • Płyn hamulcowy – okres po którym należy wymienić płyn hamulcowy to dwa lata. Niektóre firmy w swoich pojazdach żywotność oleju przelicza na km wtedy należy go wymienić po przejechaniu 60 km. W momencie, gdy nie zmienimy płynu hamulcowego to może dojść do uszkodzenia tarcz hamulcowych. Z uszkodzonymi tarczami można jeździć, nie dojdzie wtedy do spadku komfortu jazdy. Jednak będziemy mieli problemy z hamowaniem. Droga hamowania się wydłuży, możemy także w najbardziej potrzebnym momencie nacisnąć na hamulec, który nie zareaguje i dojdzie do wypadku.

Rozruch silnika

Rozrusznik –  odpowiedzialny jest on za rozruch silnika. Stosuje się go dlatego, że wał korbowy musi uzyskać odpowiednią prędkość, która pozwoli nam na rozruch silnika. W skrócie sprawny rozrusznik daje nam możliwość opalenia auta.

Rozrusznik zbudowany jest z następujących elementów:

  • obudowa rozrusznika;
  • mechanizm sprzęgający;
  • wirnik;
  • cewki stojana;
  • szczotkotrzymacz;
  • elektromagnes.

Tutaj więcej informacji w kontekście tego, że rozrusznik jest podstawą każdego samochodu.

Układ wydechowy

Odpowiedzialny jest on za likwidację szkodliwych związków, które są generowane podczas spalania paliwa. To właśnie w tym układzie znajduje się ważny element, którym jest:

Katalizator

Znajdziemy go w każdym współczesnym aucie. Katalizator odpowiedzialny jest za oczyszczanie spalin. Najprościej zmniejsza on ilość emitowanych spalin do środowiska przez dany samochód. Podzespół ten należy wymienić po przejechaniu 250 tys. km.

Tłumik

Bez niego prawidłowe odprowadzenie spalin jest niemożliwe, lecz nie jest to jedyna jego funkcja jak sama nazwa mówi tłumi on hałas, który produkowany jest przez pojazd.